שירותי "מחשוב ענן": שוק אטרקטיבי אך קשה לחדירה

ע"פ ההחלטה שהתקבלה על ידי הMIIT, והגדרת המחוקק הסיני, חברות WFOE המוקמות באזור הסחר החופשי יוכלו לספק "שירותי עיבוד מידע" (Data Processing) ו"עיבוד עסקאות" (Transaction Processing) ללא צורך בשותף מקומי. שירותים אלו כוללים בין היתר גם שירותי מחשוב "ענן", תחום שהתחזק מאוד בשנתיים האחרונות בסין.
במספרים: היקף השוק של שירותי "מחשוב ענן" בסין הגיע עד לכדי 18.78 מיליארד דולר בשנת 2014, סכום שכמעט הכפיל את עצמו לעומת שנת 2013. ע"פ התחזיות, שוק זה צפוי לגדול בעוד כ-60% עד סוף שנת 2016 ולהגיע עד לכ-57 מיליארד דולר.
מייקרוסופט הייתה החברה הזרה הראשונה שנכנסה לתחום מחשוב הענן בסין בפברואר 2013, בעת שחברה לשותפה מקומית בשם 21Viant. באותה שנה נכנסה גם IBM שחתמה גם היא על הסכם עם חברת 21Viant ועל הסכם נוסף עם חברת CapitalOnline. אמזון הייתה החברה השלישית שנכנסה לפני כשנה לשוק מחשוב הענן בסין.
הממשלה הסינית עדיין מטילה הגבלות מסוימות על חברות זרות בתחום שירותי האינטרנט, אך נראה שהחברות המקומיות המציעות "מחשוב ענן" הן אלו המהוות את האיום הגדול ביותר על החברות הבינלאומיות. בין החברות הסיניות הגדולות שמציעות שירותי ענן, קיימות: Aliyun, Tencent, Baidu, China Telecom, Huawei.
Aliyun, השייכת גם היא לקבוצת עליבאבא, נחשבת לחברה הגדולה ביותר בתחום ומציעה את שירותיה גם לסקטור הפרטי וגם למוסדות הממשלה בסין. מסיבות של ביטחון לאומי, חברות ממשלתיות לא מעוניינות לחתום על הסכמים הנוגעים לשירותי "מחשוב ענן" עם חברות מקומיות הקשורות לחברות מערביות.
התחרות של החברות הבינלאומיות ובעיקר של החברות המקומיות מול עליבאבא, באה לידי ביטוי ביותר ויותר תחומים עם הזמן. מעבר למסחר אלקטרוני ושירותי "מחשוב ענן" שצוינו לעיל, קבוצת עליבאבא מתחזקת מאוד גם בתחום שירותי התשלום מול החברה הדומיננטית כיום בתחום UnionPay. נכון לינואר 2015, אפליקציית Alipay Wallet המאפשרת למשתמש לשלם דרך המכשיר הנייד במבחר אפשרויות, מונה כיום 190 מיליון משתמשים והגיע לשיא של 45 מיליון טרנסקציות ביום אחד(!) בחודש אוקטובר 2014.
לסיכום, סין היא המדינה בה מספר משתמשי האינטרנט והסלולר הוא הגדול בעולם. עם זאת, מחסומים רגולטוריים ואסטרטגיים שונים עלולים להוות מכשול עבור משקיעים זרים בכניסתם לשוק פוטנציאלי זה.
על כן, יש לבצע מחקר מעמיק ולבדוק מול הגופים הרלוונטים בסין בטרם קבלת החלטות.