שינויים בתעשיית המזון בסין

מאת: תהילה לוי לאטי, עו"ד ושותפה, ורועי גינוסר, משפטן 

הספקת מזון לאוכלוסייה העצומה בסין (כ-1.3 מיליארד אזרחים) אינה משימה פשוטה, אולם הבטחת כמויות מספקות של מזון ושמירה על איכות המזון היא הסוגייה האמיתית מולה ניצבת ממשלת סין. שינויים רבים, כמו הצטמצמות מספר החקלאים (מיליונים של חקלאים עברו לערים הגדולות), שינוי בהרגלי התזונה של האזרחים והתחרות הגוברת בשוק המזון הסיני, מעצבים מחדש את תעשיית המזון המקומית ויוצרים הזדמנויות להשקעות זרות בתחום. בשנת 2012 אחוז ההשקעות הזרות בתעשיית המזון והמשקאות בסין עלה ב-¹.34%
המודעות למזון בריא גברה בשנים האחרונות בסין. דוגמא לכך ניתן לראות בצריכה גוברת של שמן זית ביתי, שמעולם לא בא לידי ביטוי במסורת הבישול הסיני.

למרות הקשיים והרגולציה ההדוקה למשקיעים זרים, ממשלת סין ממשיכה לעודד השקעות זרות בתעשיית המזון והחקלאות ברחבי המדינה. מגמה זו באה לידי ביטוי בתיקון "קטלוג ההשקעות הזרות"²  ופתיחת תעשיות ספציפיות שהיו אסורות/מוגבלות בעבר לחברות זרות. דוגמאות לכך נראו בשנים האחרונות בתחומים כמו ייצור משקאות מוגזים, ייצור תוספי מזון טבעיים וייצור רכיבי מזון אחרים, תחומים הפתוחים כיום לחברות זרות בבעלות זרה מלאה (WFOE).

בנוסף, סין מיישמת אסטרטגיה של עידוד השקעות זרות באמצעות "קטלוג התעשיות המועדפות להשקעות זרות במרכז/מערב המדינה". דגש רב בקטלוג מיושם על תעשיית החקלאות המודרנית, שמקבלת תמריצים מהממשלה במטרה להפוך אזורים במערב סין למרכזי הייצור החקלאי המובילים במדינה.

SP

תיקון חוק בטיחות המזון 2015

הרשויות בסין מתמודדות מדי יום מול מוצרי מזון ושתייה מזויפים או בעייתיים, הנמכרים בחנויות ובאינטרנט ברחבי בסין. חוסר פיקוח על מפעלי המזון ולחץ על יצרנים לספק כמויות גדולות של מזון ושתייה (בהתאם לביקוש הגדל באוכלוסיה) תורמים לכך.

בעקבות שערוריות המזון החמורות שפקדו את סין ונחשפו בשנים האחרונות, חלק גדול מהצרכנים הסינים איבדו את האמון במוצרי מזון מקומיים, וחלה מגמה של דרישה למוצרים מיובאים ולאוכל מערבי הגוברת מדי שנה. נסיבות אלו הביאו את ממשלת סין לפעול ולתקן לראשונה משנת 2009 את חוק בטיחות המזון. באפריל 2015 העבירה וועדת הקונגרס הלאומי את התיקון, שהינו התיקון המחמיר ביותר שידע חוק בטיחות המזון. התיקון ייכנס לתוקף ב-1 לאוקטובר 2015.

בין השינויים הבולטים, החוק החדש מחיל תוספת הנוגעת למשלוח ואחסון מוצרי מזון, כמו גם שינויים הצפויים לפשט את הרגולציה על מוצרי מזון ורכיביהם, סגולות של "מוצרים בריאים", וכמו כן, להחיל דרישות מחמירות יותר לייצור מוצרי תינוקות במטרה להבטיח את בטיחותם.

חוק בטיחות המזון החדש צפוי להשפיע משמעותית על חברות זרות ומקומיות המעורבות בעסקי המזון בסין.

השינויים העיקריים בחוק בטיחות המזון 2015:

 1. כללים חדשים לחנויות אינטרנט העוסקות במכירת מזון:
  קמעונאי מזון באינטרנט נדרשים לבצע בדיקת נאותות על הספקים ומפיצי מוצרי המזון, ולוודא כי יש ברשותם את הרשיונות הדרושים. החוק מחיל אחריות על חנויות האינטרנט במידה ולא יהיו ברשותם את פרטי הספק.
 2. אחריות יצרנים ויצואנים וקימונאים:
  יצרני מזון נדרשים להחזיק במערכת בדיקה ומעקב אחר המוצרים, וכן, לספק ביטוח אחריות לבטיחות מוצריהם. יצואנים לסין מחויבים גם הם למערכת בקרה שתבטיח כי המוצרים הנכנסים לסין עומדים בדרישות בטיחות המזון על פי החוק.
  חנויות אינטרנט המוכרות מזון יישאו באחריות בגין מוצרים ללא רישיון שנמכרו בפלטפורמה שלהן.
 3. מוצרי בריאות:
  בעקבות התיקון, כל מוצר בריאות מחויב ברישום רגיל או מיוחד ב-CFDA (China Food and Drug Administration). סוג הרישום ייקבע על פי רכיבי המוצר, היותו מוצר מיובא/מקומי ועוד.
  בנוסף, מעתה חלה חובה לציין על תוויות המוצרים, הוראות השימוש ופרסומות רלוונטיות כי "המוצר אינו מהווה תחליף לתרופה".
 4. מוצרי מזון לתינוקות: המדיניות כלפי מוצרי תינוקות הוקשחה – באה לידי ביטוי בשינויים הבאים:
  • התיקון מחייב רישום פורמולות ופירוט רכיבי כל מוצר ב-CFDA.
  • הפורמולות לא יוכלו להימכר תחת מותגים אחרים או אריזות שונות.
  • יצרנים מקומיים מחויבים להגיש דוחות בקרת איכות מקיפים לרשות המקומית למזון ותרופות על פי הזמן שייקבע לכך.
  • יצרני מזון לתינוקות מחויבים לדווח לרשות המחוזית למזון ותרופות על חומרי הגלם שבשימוש ומידע נוסף שיירשם.
  • "חוק הפרסום" עבר גם הוא שינוי הנוגע למוצרי תינוקות, וכעת מחיל סעיף האוסר על פרסום רחב היקף של מוצרי חלב תינוקות או כל משקאות אחרים, שכולל מצג בו המוצר יכול להוות תחליף לחלב אם.
 5. תיוג ותוויות מוצרי מזון מיובאים:
  הדרישות לתוויות הוחמרו וכעת מחייבות לכלול יותר פרטים בשפה הסינית, בין הפרטים:
  שם המוצר, משקל נטו, רשימת מרכיבים (כולל תוספים למיניהם), מקום ייצור, תאריך ייצור ותאריך תפוגה, תנאי אכסון, הוראות שימוש, פרטי היצואן ועוד.
 6. הרחבת האחריות הפלילית, המנהלית והאזרחית בגין הפרת החוק.
  אחריות פלילית: אדם שנשלח למאסר בגין עבירה הקשורה לבטיחות מזון לא יורשה לעסוק בייצור או הפצה של מזון לכל החיים.
  אחריות מנהלית: הקנס המרבי בגין הפרת חוק בטיחות המזון הורחב משמעותית. כמו כן, חוק בטיחות המזון 2015 כולל ענישה מחמירה יותר עם מפרים חוזרים ואינדיבידואלים המודעים לפעילות לא חוקית של ייצור או הפצה אך לא מדווחים וממשיכים לסייע לכך (ע"י מתקן, הובלה וכדומה).
  אחריות אזרחית: החוק מאפשר לצרכנים לתבוע פיצויים עונשיים מיצרנים ומפיצים. בעבר, צרכנים יכלו לתבוע סכום של עד פי 10 ממחיר המוצר שנרכש. בעקבות התיקון, הצרכן זכאי לתבוע פיצויים עונשיים בגובה של עד פי 3 מהנזק שנגרם.
 7. עידוד "מלשינים" (Whistleblowers): תמרוץ דיווחים על הפרות בטיחות מזון ע"י הענקת תגמולים מהממשלה.

[1]  נתונים ע"פ משרד המסחר הסיני.
[2]  קטלוג ההשקעות הזרות – הקטלוג מגדיר (1) תעשיות מתומרצות על ידי הממשלה (הטבות מס, הליך מהיר וכו')  (2) תעשיות מוגבלות להשקעות זרות (3) תעשיות אסורות להשקעות זרות.