כניסה לשוק המסחר האלקטרוני של סין: הוכרזה גישה כלל ארצית למשקיעים זרים

משרד התעשייה וטכנולוגיית המידע של סין (MIIT) ביצע רפורמה נוספת לטובת השקעות זרות בשוק המסחר האלקטרוני הרווחי של סין. בעבר בעלות זרה מלאה על חברות מסחר אלקטרוני הייתה אפשרית רק בתוך אזורי הסחר החופשי, מעתה האפשרות קיימת בכל רחבי סין.

נכון ל-19 ביוני 2015, חברות WFOE העוסקות בנתונים אינטרנטיים ועיבוד עסקאות רשאיות להחזיק עד 100 אחוזים ממניות החברה. המדיניות החדשה של MIIT מחזקת את כוחם של משקיעים זרים, עד כה תקרת המניות האפשרית למשקיעים זרים במסחר אלקטרוני הייתה מוגבלת  ל-50 אחוזים. זו למעשה הפעם הראשונה שחברות זרות נכנסות לקרקע שוויונית עם החברות המקומיות בסין, זאת לנוכח המדיניות המתגוננת של הממשלה שאפשרה לפלטפורמות מקומיות ליהנות ולגדול למצב הנוכחי שלהן (מדיניות שנתפסת כדחיפה ועידוד חברות מסחר אלקטרוני סיניות להתרחבות בינלאומית).

הגדרת ה-MIIT ל"שירותי מסחר אלקטרוני" כוללת חברות העוסקות בעיבוד נתונים אלקטרוניים בשירותי EDI
(Electronic Data Interchange), רשת או ציוד אלקטרוני לשירותי עיבוד נתונים, ושירותי עיבוד עסקאות.

הזדמנויות להשקעות זרות

עם שינויי המדיניות האחרונים של  ה-MIIT, שוק המסחר האלקטרוני בסין מציג את עצמו כמגזר רווחי ביותר להשקעות זרות. בשנת 2013, מכירות קמעונאיות באינטרנט בסין עקפו את אלו של ארצות הברית בסך של 13 אחוזים. בשנת 2014, הכנסות השוק הסיני הסתכמו ב 390 מיליארד דולר. בשנה זו עליבאבא (חברת המסחר האלקטרוני הרווחית ביותר בסין) הפיקה יותר הכנסות מאשר אמזון ואיביי ביחד.
בחמש השנים האחרונות תעשיית המסחר האלקטרוני של סין גדלה מדי שנה ב-50 אחוזים, וצפויה לייצר כ-520 מיליארד דולר עד סוף שנת 2015.

שוק המסחר האלקטרוני בסין צפוי לשמר את הצמיחה החזקה שלו, ולהגיע לסך של טריליון דולר עד שנת 2018. במקרה זה התעשייה המשגשגת תעלה על אלו של ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת ויפן ביחד.

שוק המסחר האלקטרוני בסין

למרות שתעשיית המסחר האלקטרוני העולמית המשיכה להתרחב בעשור האחרון, הצמיחה של השוק הסיני ניצבה הרבה מעל שאר המדינות. בסיס הצרכנים של סין נוטה בעיקר לקנות באינטרנט בשל מגוון גורמים:

  • גידול מספר המשתמשים באינטרנט: האינטרנט הפך לראשונה לציבורי בסין בשנת 1994, עם כ-2,000 מחשבים המסוגלים לקבל גישה לאינטרנט. עם זאת, האוכלוסייה העצומה של סין מיהרה לאמץ את האינטרנט לתוך חיי היום-יום. בשנת 2008, 298 מיליון אנשים בסין השתמשו באינטרנט, כ-23 אחוזים מהאוכלוסייה בלבד. באותה שנה, כ-74 אחוזים מהאמריקאים השתמשו באינטרנט (אוכלוסייה של 304 מיליון איש) מה שהסתכם בכ-224 מיליון הכנסות.
    בסוף שנת 2014 בסין נרשמו כבר 649 מיליון משתמשי אינטרנט, שעדיין מהווים רק כמחצית מהאוכלוסייה במדינה. כששאר סין תהיה מקוונת, מיליוני סינים נוספים יצטרפו לסטטיסטיקה ויחלו גם הם את מסע הקניות ברחבי האינטרנט.
  • גידול בפופולריות של קניות באינטרנט: בדומה לעלייה המהירה בעשור הקודם בפופולריות האינטרנט, בשנים האחרונות היינו עדים לגל קניות באינטרנט בסין. בשנת 2014, 55.7 אחוזים מכלל משתמשי האינטרנט עסקו בקניות, עלייה של 6.8 אחוזים לעומת השנה הקודמת. בשנת 2020, כ-750 מיליון סינים צפויים להשתמש באינטרנט כדי לספק את צרכיהם.
  • בסיס צרכנים כפריים: למרות ששימוש באינטרנט מהווה 19 אחוזים בלבד מהאוכלוסייה הכפרית בסין, קניות באינטרנט למעשה נפוצות יותר באזורים הפחות מפותחים של סין מאשר בערים הגדולות שלה. עובדה זו נובעת ממחסור בשיטות קניות חלופיות באזורים הכפריים של סין, שבו קניונים וחנויות מותגים הם מועטים מאוד.
  • צפיפות אוכלוסין גבוהה: שלא כמו אוכלוסיות אירופאיות או אמריקאיות אשר פזורות בדרך כלל בין ערים קטנות ופרברים, האוכלוסייה של סין מרוכזת בתוך כמה ערים גדולות. התפלגות זו של האוכלוסייה מאפשרת משלוח מוצרים נוחה, מהירה וזולה, לעסקים ולצרכנים כאחד.

יעילות המסחר האלקטרוני

בנוסף למתן הזדמנויות רבות יותר למשקיעים זרים, מועצת המדינה של סין הודיעה ב-20 ליוני 2015 כי תעודד ותקדם ייעול במסחר האלקטרוני.

הממשלה מתכננת לייעל את הליכי מכס יבוא ויצוא ולאפשר הצהרה, בדיקה, ושחרור קולקטיבי של מוצרים. בנוסף, סין מקווה לשמור על מסי ייצוא נמוכים, במקביל לקביעת שיעור מס יבוא אידיאלי לעידוד צריכה ותחרות מקומית. מועצת המדינה של סין גם הצהירה כי סין תתמוך במעורבות של בנקים מקומיים בעסקי תשלומים אלקטרוניים בינלאומיים, ותקדם פיילוט תשלומים בינלאומיים במטבעות זרים.

הדלת למשקיעים ישראלים – אזור הסחר החופשי למסחר מקוון ישראל-סין

מנתונים של סקר שערכה המועצה לפיתוח סחר הונג-קונג (HKTDS), עלות החדירה לסין של חברות זרות עולה בעקביות משנה לשנה, עם השקעה ממוצעת של 50,000 דולר, וכוללת שנה שלמה של פעילויות הכנה לפני שהן יכולות להתחיל ולמכור את מוצריהן בסין. המחסומים הרבים כוללים רגולציה והגבלות שונות של הממשל שמונעים מחברות זרות רבות את הכניסה לשוק הסיני.

חברת "אינטגרל" עם תמיכה רבה מהממשל (במיוחד מועדת לכלכלה, מסחר ומידע של שאנג'ן), הקימה את "OnChinaNet", פלטפורמת E-Commerce העוזרת לחברות זרות לחדור לשוק הסיני תוך צמצום אחוז ניכר מההוצאות וזמני העבודה. באמצעות ערוצי שיווק מרובים למסחר אלקטרוני, גופים ישראלים שונים יכולים לחדור לשוק הסיני המקוון במהירות ולהפוך לשחקנים תחרותיים בעלי יתרון בשוק הסיני.